Presbytery Meeting Highlights- Lincroft, May 20th

0

A Time of Discernment

The Moderator introduced David Specht, a consultant provided by the Synod of the Northeast, who led the Presbytery in a time of discussion and discernment around the following two hypothetical questions:

  1. If the Presbytery were to go out of existence and we were to come together a year later, what would we want to emerge at that moment, and why?
  2. If we were to make an argument for continuing the Presbytery, what are the most important reasons for continuing, and why?

Report of the Mission Council

On recommendation of the Mission Council, it was moved and carried to call a special meeting of the Presbytery for Tuesday, October 24 at 7:00 p.m., location and business to be announced.

Note: Red Bank is now the location

On recommendation of the Mission Council, it was moved and carried to suspend the rules in order to allow current members of the Mission Council who would ordinarily be required to rotate off to continue as members of the Mission Council through May, 2018.

Elder Sue Smith reported that the Mission Council has designated a theme for the September Presbytery meeting of Social Media Outreach, and for the November meeting, Earth Care.

Ms. Smith reminded the Presbytery that applications for Vitality Grants are due in September, and to encourage conversations among congregational leaders about projects for which they may want to seek funding:

Prison Ministry, Environmental Justice, Immigration Advocacy and Action

The Rev. Cynthia Ritter-Parker reported for the Presbytery’s Nominating Committee, placing the following names in nomination. It was moved and carried to cast a unanimous ballot for the slate :

Committee on Ministry

Class of 2018

Elder Carol Cashin, Matawan, 2nd term

Class of 2020

Elder Glenn Sandberg, East Brunswick, 2nd term

Elder Dale Genberg, Tuckerton, 1st term

The Rev. David Cotton, chaplain, 2nd term

Committee on Preparation for Ministry

Class of 2018

Elder Robert Joe Lee, Bordentown, 1st term

The Rev. Linda Goeddel, chaplain, 1st term

Class of 2020

Elder Iver Kennedy, Toms River, 2nd term

Elder Cathie Strauss, Lakewood Hope, 2nd term

The Rev. Douglas Chase, Brick, 2nd term

The Rev. Alice Hageman, honorably retired, 1st term

Ordination Exam Readers

The Rev. Lisa Lancaster, honorably retired

Elder Iver Kennedy, Toms River

Elder Robert Joe Lee, Bordentown (alternate)

Camp Johnsonburg Board of Trustees, Class of 2018

The Rev. Merideth Mueller, at large, 1st term

Mission Council

Class of 2020

Elder Patricia Apy, Shrewsbury, 2nd term

The Rev. Stephen Heinzel-Nelson, Allentown, 2nd term

Presbytery Moderator: Ruling Elder Sue Smith, Rumson

Presbytery Vice-Moderator: the Rev. Merideth Mueller, at large

Permanent Judicial Commission

Class of 2019

The Rev. Louis Mitchell, Cranbury

Class of 2023

Elder Joel Davies, Shrewsbury

The Rev. Gary Filson, Jamesburg

The Rev. Lisa Lancaster, honorably retired

Personnel Commitee   

Class of 2019

Elder Diana Chase, Jamesburg, 1st term

Class of 2020

Elder Dilys Henninger, Hightstown, 2nd term

Board of Trustees

Class of 2018

Elder Eric Hess, Morning Star, 2nd term

Class of 2020

Elder Joseph Kavalek, Yardville, 2nd term

At the conclusion of the worship service, the Moderator led a service of installation for the new moderator, Ruling Elder Sue Smith, Rumson, and for the new Vice Moderator, the Rev. Merideth Mueller, at large.

Moderator Sue Smith presented the Rev. Gary Filson with a cross and thanked him for his faithful service during the past year as Moderator.

 

Share.

Leave A Reply